Przedsiębiorcy szturmują Smolną!

Kiedy ogląda się profesjonalnych sportowców w wyrównanym pojedynku czasami to drobne detale decydują o zwycięstwie. W biegach sprinterskich to tysięczne części sekundy niekiedy przesądzają o medalu olimpijskim.            O to, aby zadbać o te szczegóły sportowiec ma trenerów, dietetyków i ekspertów. A jak to wygląda w biznesie? Tu również o zdobyciu klienta, pokonaniu konkurencji niekiedy decydują niuanse – nieco lepsza reklama, sprytniejszy sposób negocjacji czy lepiej ułożony proces obsługi klienta. Aby zapewnić sobie największe szanse warto jest korzystać z dostępnych i często bezpłatnych porad ekspertów, trenerów i mentorów. Tak właśnie przez niemal cały ubiegły rok funkcjonował program doradczy #Academy_Smolna.

Program, realizowany przez miasto stołeczne Warszawa, właśnie dobiegł końca. Ta ciesząca się olbrzymim sukcesem inicjatywa to dowód na to, że warszawiacy są przedsiębiorczy i chętnie korzystają z wiedzy ekspertów biznesowych. Celem programu było podniesienie kompetencji w zakresie przygotowania do prowadzenia działalności gospodarczej oraz ogólny wzrost wskaźnika przedsiębiorczości w regionie. Zespół kilkunastu ekspertów i szkoleniowców przeprowadzał mieszkańców Warszawy przez praktyczne aspekty prowadzenia biznesu. Możliwość skorzystania z bezpłatnego indywidualnego doradztwa w różnych porach dnia była szansą dla każdego mieszkańca, bez względu na status czy zobowiązania zawodowe, dlatego też Program realizowany był z wielkim powodzeniem przez cały okres trwania.

Podczas 9-ciu miesięcy:

– zrealizowano niemal 500 godzin indywidualnego doradztwa biznesowego, prawnego i księgowego pod okiem ekspertów branżowych.

– przeprowadzono 10 otwartych szkoleń o tematykach takich jak budowanie modeli biznesowych, pitching i wystąpienia publiczne, pozyskiwanie środków na rozwój własnej firmy, podstawy księgowości czy ochrona danych osobowych. Łącznie wzięło w nich udział prawie 250 osób.

– zorganizowano 5 szkoleń online, dotyczących mi.in. generowania pomysłu na biznes, budowania marki osobistej czy mechanizmu Split Payment.

Z czego wynika fakt, że warszawiacy tak chętnie odwiedzają niewielki budynek, położony w pięknym Parku im. Karola Bayera, zaraz obok stacji PKP Powiśle? Otóż w Centrum Przedsiębiorczości Smolna realizowanych jest wiele inicjatyw, które kierowane są do przedsiębiorczych osób, pomagających doskonalić kompetencje                              zawodowe, m.in.: #Net_Smolna – cykl śniadań networkingowych połączonych z warsztatami tematycznymi,  wykłady #OPEN SMOLNA czy szereg warsztatów #Workshop_Smolna. Tu z porad korzystali zarówno ci, którzy dopiero marzyli o własnej firmie, ale także doświadczeni przedsiębiorcy, którzy dzięki nowemu podejściu i inspiracji do zmian rozpoczęli proces restrukturyzacji i unowocześniania swoich przedsiębiorstw.

Kolejnym istotnym elementem, który doprowadził to takiego sukcesu program doradczy to kwestia braku opłat od uczestników. Wszystkim tych, którym prowadzenie własnej firmy kojarzy się z workiem pełnym pieniędzy – i to najlepiej w euro, albo funtach musimy nieco rozczarować. Ten piękny scenariusz ziszcza się niestety nie w każdym przypadku, a droga do niego jest długa i pracochłonna. Dlatego więc początkujących przedsiębiorców często nie stać na wsparcie ekspertów, którzy niekiedy jedną poradą lub przekazaniem cennego kontaktu mogą nadać nowy impet    w rozwoju firmy.

Program, finansowany ze środków m.st. Warszawy już w 2019 roku doczeka się kolejnej edycji. Miasto odpowiada na apele osób, które wzięły udział w procesie doradczym o wprowadzenie elementów mentoringowych. Oznacza to, że beneficjent projektu będzie mógł przez dłuższy czas pracować z mentorem, który nie tylko będzie doradzał, ale również wspierał w wyznaczaniu celów i motywował do ich osiągnięcia.

Zbliża się koniec roku, który dla wielu jest czasem podejmowania decyzji o zmianach. Ludzie często tworzą w swoich głowach postanowienia. Te są jednak ulotne, ponieważ zapał do ich realizacji już po święcie trzech króli bezpowrotnie odpływa. Aby tak się nie stało, zamiast postanowień, osoby przedsiębiorcze powinny stawiać sobie cele. Takie, z których możemy sami siebie rozliczyć. Jeżeli więc Twoim celem jest założenie lub wzmocnienie swojego własnego biznesu, bądź na bieżąco z tym, co dzieje się na Smolnej. Wszystkie szczegóły o inicjatywach możesz znaleźć na stronie: stronie http://firma.um.warszawa.pl/. A tymczasem, wszystkiego przedsiębiorczego w nadchodzący roku!