Po co się radzić?

Przedsiębiorca to człowiek, który musi umieć radzić sobie z wyzwaniami otaczającego świata. Każdego dnia stawia im czoło próbując rozwinąć swój biznes i być lepszym od swojej konkurencji. W odróżnieniu od dużych firm tutaj nie ma departamentu, który może zaprojektować szkolenia i doradztwo. Nie oznacza to jednak, że początkujący przedsiębiorca pozostawiony jest sam sobie. Zawsze może skorzystać z usług doradczych oferowanych przez firmy consultingowe, co jednak często wiąże się z dużymi kosztami. Jak poradzić sobie z tym problemem, kiedy jest się dopiero na początku drogi i każda złotówka oglądana jest z obu stron? Jednostki rządowe, samorządowe a także NGOsy przychodzą tu z pomocą, dając szerokie wsparcie aspirującym do stworzenia własnego imperium biznesowego.

Doradztwo, mentoring a usługa konsultingowa

Na starcie należy zdecydować się na jeden z rodzajów usług. Doradztwo to pierwszy krok, kiedy na spotkaniu przedsiębiorcy zadają swoje pytania starając się uzyskać wiedzę odnośnie swoich problemów, wyzwań i szans. Najczęściej takie spotkania prowadzone są jednorazowo lub kilkukrotnie. Kiedy wchodzimy w cykle, kiedy analizujemy proces i progres, mówić możemy o mentoringu. Wtedy mentor pomaga nam w większym stopniu wspierając rozwój w dłuższym horyzoncie czasowym. Jako usługę consultingową zwykło się rozumieć zlecenie doradcom rozwiązania konkretnego problemu i przygotowanie wdrożenia w życie firmy. Jako idealny przykład doradztwa podać można projekt realizowany obecnie przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa we współpracy z Fundacją Polska Przedsiębiorcza pod nazwą „Academy Smolna”. W ramach projektu skorzystać można bezpłatnie między innymi z doradztwa podatkowego, prawnego czy biznesowego.

W których obszarach warto się radzić?

W ubiegłym tygodniu spotkałem się z osobą, która źle wybrała sposób opodatkowania. Dzięki krótkiej konsultacji udało jej się zmienić niekorzystną formę, ponieważ nie rozpoczęła jeszcze działalności. Spowoduje to oszczędność kilku tysięcy złotych w skali roku jeszcze w fazie początkowego rozwoju firmy. Innym razem dzięki konsultacji udało się zmienić model biznesowy nierentownego portalu reklamowego, który przez błędne założenia nie mógł pozyskać płacących klientów. Wykorzystując istniejącą już infrastrukturę IT zdefiniowaliśmy nową grupę docelową i propozycję wartości, dzięki której portal ma szansę na odbicie się od dna. Kolejny przykład stanowi młody człowiek, z którym spotkałem się w sprawie finansowania jego firmy. Liczył na dotacje unijne, które niestety nie mogły go objąć. Dzięki wiedzy o obecnych metodach pozyskiwania kapitału na firmę doradziłem mu preferencyjny kredyt, którego oprocentowanie jest mniejsze niż to znane z lokat.
Innymi słowy – doradcy mogą zarówno pomóc w wyborze odpowiedniego sposobu opodatkowania czy zasugerować odpowiednie zapisy do regulaminów, pomogą też z ochroną danych osobowych i zaproponują odpowiednie rozwiązania marketingowe, które mogą pomóc firmie w rozwoju.

Jak wybrać doradcę?

Doradztwo to usługa bardzo nienamacalna. Nie da się zrobić jej zdjęcia czy wymierzyć. Przy wyborze doradcy możemy się kierować doświadczeniem oraz rekomendacjami. Pamiętajmy, że jeżeli rozwijamy biznes, najlepszym doradcą będzie praktyk, ktoś kto zmagał się z podobnymi wyzwaniami na własnej skórze. Odpowiedni doradca musi również dysponować bieżącą wiedzą – ta w sytuacji ekspresowo zmieniających się przepisów potrafi się dezaktualizować nader często. Zajmuję się doradztwem biznesowym już ponad 10 lat a przez ten czas, dzięki współpracy z siecią Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, miałem okazję doradzać i mentorować kilkaset startupów. Przez ten czas miałem także okazję współpracować z licznymi ekspertami i wiem, że oprócz solidnej wiedzy należy także umieć rozmawiać z drugim człowiekiem i dobrze wsłuchać się w jego potrzeby.

Gdzie szukać wsparcia?

Obecnie rynek oferuje wiele możliwości bezpłatnego wsparcia dla początkującego biznesu. Fundacja Youth Business Poland prowadzi darmowe, kilkumiesięczne programy mentoringowe, uruchamiane są liczne akceleratory, w ramach których w ekspresowym tempie uczestnicy chłoną istotną wiedzę i umiejętności. Istotnym programem doradczym dla Warszawy jest na pewno Academy Smolna. Doradcy, którzy mają nie tylko wiedzę, ale też potwierdzone setki godzin pracy w tej funkcji mogą pomóc w rozwiązaniu zawiłości prawnych, podatkowych i biznesowych. Zapisów dokonać można na stronie academysmolna.nakiedy.pl

autor: Michał Misztal
www.michalmisztal.pl